Дитину треба вчити управляти своїми бажаннями з малку, в тому числі і фінансовими
Список бажань, або все йде по плану
Багато дітей «горять» бажанням купити собі нову іграшку, річ, гаджет. І хочуть зробити це негайно і зараз. Це нормальні почуття та емоції, коли у однолітка є, а у нього такого нема. Але дитину треба вчити управляти своїми бажаннями і «хотіннячками», і починати це робити слід з самого раннього віку.
Один з ефективних методів, це «Список бажань». У нього заносяться усі «хотелки» дитини, причому в тій послідовності, в якій він їх перераховує. А через тиждень-другий, переглянувши цей список з дитиною і переконавшись, що переваги залишилися колишньою, то можна купити річ під номером 1. Якщо за минулий час ваш малюк вже охолов до першочергових придбань, то їх треба просто викреслити зі списку. І замість старого, скласти новий.
Згодом дитина виробить в собі хороші вольові якості, навчиться віддавати перевагу важливому і необхідному, а не миттєвому і другорядному. Найголовніше, він буде керувати своїми емоціями, що дозволить в дорослому житті не робити необачних і поспішних вчинків, як у фінансовому плані, так і на побутовому рівні.
Таким позитивним досвідом виховання дітей ділитися Даніель Агіар, засновник і виконавчий директор My Smart Budget. Але і інші батьки успішних і фінансово-заможних дітей, як приклад виховання, вказують на метод, який отримав назву, «Список бажань».
Чому потрібно вчити дитину
Вчити дитину потрібно не стільки тому, як заробляти гроші, а як їх правильно витрачати. Не важливо, заробляють вони самостійно на поточні витрати або отримують у батьків, головне, щоб вони знали, на що і скільки їх можна витратити. Вибираючи дрібні речі, і витративши на них всі свої заощадження, дитина повинна усвідомити, що дорогу покупку (смартфон, планшет або гіроскутер) йому вже не вдасться зробити.
А ось якщо він заощадив, опанував своїми почуттями та емоціями, і залишив заощадження в цілості й схоронності, то його заповітне бажання може бути виконано незабаром! А батьки йому обов'язково в цьому допоможуть, чи то премією за економність, чи то заохочувальними дивідендами.
Бесіди про економію і фінанси
Розмова з дитиною про переваги економії і безпосередньої вигоди для неї, слід починати, коли вона вже буде знати, що таке готівкові гроші і навчиться їх рахувати. Вирушаючи в школу і отримуючи від батьків певну суму грошей, малюк повинен знати, що якщо їх він не витратить відразу, а тільки частина, то у нього буде можливість збирати на покупку заповітного смартфона або велосипеда. Тоді всього його витрати будуть продумані і раціональні. Так, автор книги «Виховання правильного ставлення до грошей у дітей» Джудіт Брайлс, рекомендує радити дітям доводити економію до 20 -25 відсотків від отриманих сум. Скільки витратити за день – це дитина сама буде керуватися здоровим глуздом, і не переступить цю межу.
Виходячи з вищевикладеного, можна зробити відповідні висновки, що готувати до фінансової самостійності дитину потрібно з самого раннього віку, шляхом бесід і переконань.