Харчування дитини від року до трьох вимагає не менше пильної уваги батьків, ніж перший прикорм малюка.
У цьому віці продовжує формуватися фундамент здоров'я дитини. І надлишкове або занадто одноманітне харчування може привести до проблем з шлунково-кишковим трактом, зниження імунітету, анемії або зайвої ваги. Здорове харчування впливає і на емоційний стан дітей, якщо малюк недостатньо різноманітно харчується – він може бути млявим, апатичним, примхливим.
Однак збалансоване меню – це зовсім не означає, що все і побільше. А якщо дитина ще й відмовляється, то ми жадаємо запхати в нього їжу за будь-яку ціну. Ось і влаштовують мами і тата всією сім'єю концерти, вистави під час годування, вмовляють дитину з'їсти ложечку за маму, ложечку за тата, погодувати всі іграшки, бабусю і навіть дядька в телевізорі.
Так робити не варто, так само, як і використовувати ще один популярний прийом серед деяких батьків – з'їж суп, отримаєш цукерку. Такий прийом загрожує в майбутньому обернутися звичкою заїдати стреси солодощами, а це може стати причиною зайвої ваги.
Харчування дитини від року до трьох
Якщо ваш малюк вже пішов і перестав годуватися грудьми – це зовсім не означає, що йому пора їсти пельмені, чіпси, торти, тістечка тощо. Такі речі, як газовані напої і шкідливі продукти: фаст-фуд, кетчупи, майонез, піца та інше, дитині давати категорично не можна!
Будь-який малюк в цьому віці – бурхливо зростаючий організм і йому потрібні перш за все такі мікроелементи як кальцій і залізо. При неправильному харчуванні цих речовин не вистачає, зате натрію і важких жирів виявляється з надлишком, а це призводить до зниження імунітету і навіть може постраждати інтелектуальний розвиток.
Після введення першого прикорму і звикання до певного списку продуктів, малюк у віці від року до трьох готовий до того, щоб вивчати нові смаки і формувати свої подальші переваги в їжі. Тому завдання мами – скласти такий раціон, який буде цьому сприяти. І не тільки за рахунок введення нових продуктів, але і за рахунок зміни способів приготування і кулінарної обробки вже знайомих, ступеня їх подрібнення.
Необхідно розвивати жувальний апарат дитини. Страви, які ви подрібнювали на блендері, поступово можна просто розминати виделкою, щоб малюк вчився жувати.
Наприклад, в рік ви даєте дитині моркву, терту на дрібній тертці, в півтора – на крупній, до двох років – нарізаєте великими шматочками.
До півтора років можна годувати малюка 5 разів на день, приблизно через кожні 4 години, але з півтора багато дітей навідріз відмовляються їсти зайвий раз, тому можна спокійно зупинитися на чотириразовому харчуванні – сніданок, обід, полуденок, вечеря.
За один прийом їжі дитина повинна з'їдати приблизно 300 гр. їжі, але якщо цього не відбувається, то чи не напихати його насильно, це може спровокувати огиду і навіть блювотний рефлекс. Істерики, сльози і психи мами – не найкраща атмосфера для прийняття їжі дитині.
Апетит крихітки може залежати від багатьох факторів – її самопочуття, сімейного укладу, настрою – якщо дитина хворіє, нагодувати її тим більше складно. А ось в напоях обмежувати дитя не рекомендується, скільки б дитя вже не випило до цього. Поїти бажано домашніми морсами і компотами, чистою питною водою.
Продовжуєте годувати грудьми? Це дуже добре, грудне вигодовування після року корисно і мамі, і малюкові. В іншому випадку обов'язково подбайте про наявність молочних продуктів в раціоні дитини. Молоко 400 - 600 мл \ день. Молочні продукти повинні бути в раціоні щодня, причому і молоко, і кисломолочні продукти – це не рідина, це їжа! Якщо дитина випила склянку молока – вона поїла, відчепіться від неї до наступного годування. Звичайно, сир і вершкове масло, додайте його в каші, овочеве пюре, намащуйте на хліб. Вершкове масло – 10-15 гр. \ день.
Риба нежирних сортів 30 гр. \ два рази в тиждень. Відмінно засвоюваний білок, амінокислоти, мінеральні речовини – це все риба. Тому, з обережністю (риба може бути алергенна) давайте її дитині, не частіше двох разів на тиждень.
М'ясо 80-100 гр. \ день. Дієтичне м'ясо – джерело білка, незамінний будівельний матеріал для нових клітин організму, що росте. Готуйте кожен день, крім двох рибних.
Яйце. Не частіше, ніж два рази на тиждень. Якщо є схильність до алергії, то тільки зварений круто жовток, якщо немає, то можна варене яйце, або омлети.
Каші. Особливо корисні гречка, вівсянка, рис, якщо у дитини немає проблем зі стільцем. Рис закріплює. Каші можна давати щодня.
Макарони. Можна, але не частіше двох разів на тиждень.
Хліб житній 30 гр. \ день, пшеничний 60 гр. \ день. А також сушіння, сухарики, бублики і печиво. Вироби з дріжджового тіста – з двох років і в невеликих кількостях.
Фрукти і овочі 300-350 гр. \ день. Це джерела мікроелементів, клітковини, мінеральних солей, і повинні бути в меню дитини кожен день. Подрібнюйте в блендері, додайте в каші, сирок, давайте шматочками.
Солодощі не більше 40 гр. \ день. З солодощів дитині можна запропонувати мармелад, пастилу або зефір. Взимку дитині особливо потрібні вітаміни, тому регулярно давайте їй свіжі овочі – капусту, моркву, буряк, додайте зелень в супи і салати. З фруктів теж краще яблука і груші наших широт. Якщо малюк не алергік, то можна давати йому мед або протерту з цукром смородину. Корисні морс з журавлини, фреші, компот із сухофруктів, настій шипшини.