Страхи дитини - як їх подолати?
Боязнь за все - це каприз, або, справді, у дитини викликає страхи від навколишнього світу? Такі питання турбують молодих батьків, у яких поведінка малюка різко змінилося. Він став всього лякатися, вередує, плаче, мама ніяк не може заспокоїти своє чадо. Він не може (або не хоче) надовго залишатися один, з ним доводиться весь час сидіти поруч, приділяти більше уваги, ніж це було раніше.
Природно, що батьки повинні в першу чергу розповісти про виниклу проблему дитячому лікарю. Далі може знадобитися звернення до фахівця, який зможе визначити причину страхів, які опанували дитиною. Але не варто відразу панікувати, оскільки з розладом здоров'я це може бути зовсім не пов'язане.
Що може провокувати страх
Дуже часто винними бувають самі батьки, які з дитинства вселяють дитині деякі страхи. Наприклад, мама довго не підходить до малюка, який плаче, виробляючи в ньому силу волі та привчаючи до розпорядку дня. Або інша ситуація, коли батьки буквально вселяють дитині, які наслідки будуть, коли вона, бавлячись, впаде, вдариться, їй буде боляче, вона стане плакати, тощо. Природньо, що такі методи виховання нічого доброго не принесуть, і від них треба позбавлятися.
Розлучення батьків істотно впливає на психіку дітей, особливо, коли після шлюборозлучного процесу вони живуть порізно. Дитина і так бачить одного з батьків дуже часто, і це викликає у нього тривогу. Коли мама надовго йде та не спілкується з малюком, він боїться втратити ще й її. Це пояснює його занепокоєння, небажання залишатися одному і подальшу примхливу поведінку.
Дитина може бути занадто чутливим, а гіперактивні діти завжди здригаються при будь-якому шумі. Страх також може бути виникати внаслідок перенесеного захворювання, коли дитина випробував больові відчуття. Він починає боятися, що коли батьки залишать його одного, то болю повернутися.
У цих випадках батькам необхідно якомога більше проводити часу зі своїм малюком, грати з ним, заспокоювати, і спробувати в доступній формі пояснити, що ніхто його не кине. Він найбажаніший на світі чоловічок, і в образу його ніхто не дасть. За нього завжди заступляться батьки, і ніхто не зможе заподіяти шкоди малюку.
Які звуки можуть викликати страх
Їх досить багато, але проблема полягає в тому, що ці звуки лякають дітей будь-якого дошкільного віку:
- шум електропобутових приладів
- крики і лайка;
- різкий клаксон автомобіля;
- гучна музика з басами;
- вибухи петард;
- гуркіт грому.
Коли звуки та шуми є природного походження, то батьки повинні захистити дитину від них. Якщо це робота технічних приладів, то краще вимкнути пилосос або фен.