Батьківські помилки у вихованні дітей. Батьки турбуються про своїх дітей, і завжди бажають їм всього найкращого.
Але процес виховання це складний комплекс заходів, в якому самі батьки нерідко допускають різні помилки. Такі промахи не рідкість, і зустрічаються практично в кожному методі, обраному батьками для виховання дитини.
Найголовніше для батьків, виробити спільну стратегію в питанні виховання дітей, і щодня застосовувати її, роблячи правильні і потрібні речі. Замість наказу – прохання, замість лайки – підказка, як зробити правильно.
Подаємо приклад для наслідування
Перше, що засвоює маленька дитина, це поведінка батьків, які у неї знаходяться постійно перед очима, і яких вона починає копіювати вже з малих років. Природньо, що якщо батьки поводяться адекватно, не порушують загальноприйнятих норм моралі та поведінки, то це хороший приклад для наслідування. Але якщо в сім'ї виявляються ознаки неповаги, відбуваються сварки і скандали, то навряд-чи можна вважати це позитивним прикладом. У пам'яті дитини зберігаються найяскравіші, емоційні події, які періодично повторюються. Тому, як радять дитячі психологи, малюкові слід демонструвати такий приклад, який істотно вплине на його поведінку в подальшому.
Підтримуючи в будинку чистоту і порядок, можна досягти того, що дитина самостійно буде складати речі, а в своїй кімнаті робити прибирання і розставляти іграшки. І таких дрібниць в побутових умовах завжди вистачає, і дитині є на що орієнтуватися, переймаючи поведінку батьків.
Не критикуємо тата чи маму
Найгірша ситуація, коли дитина стає заручником батьківського конфлікту. Вона однаково любить як тата, так і маму, а їх розбіжностей вона не розуміє. Тому, якщо хтось із батьків не задоволений поведінкою іншого, то не слід про це згадувати при дитині. Це істотно позначиться на її психічному стані, дезорієнтує в питаннях, що таке добре і що таке погано. Коли один батько щось дозволяє, а інший забороняє, то, як дитина може зрозуміти, можна це або не можна?
Постійні окрики дитини з одного боку, і надмірна вседозволеність з іншого, може спонукати її до неадекватних дій, виховати в неї погані манери і відсутність почуття поваги до інших. Це одна з найпоширеніших батьківських помилок, що допускаються у вихованні дитини.
Тому, навіть коли батьки між собою в конфлікті, то їм слід домовитися, які методи виховання вони будуть застосовувати кожен окремо.
Не сваримо дитину за оцінки, а намагаємося вникнути в проблему
Дитина пішла в школу, і стала отримувати погані оцінки. Не можна відразу безапеляційно заявляти про її нездатність до навчання, або знання предмета. Оцінки виставляє учитель, така-сама людина, як і всі. І ставить він їх відповідно до визначених критеріїв, грунтуючись на суб'єктивному сприйнятті. Одній дитині він може поставити високу оцінку, іншій значно її занизить. А якщо ще вдома з цього приводу на дитину будуть кричати, то це не тільки відіб'є у неї бажання навчатися, а й розвине в неї ще цілий ряд психологічних комплексів.
Двійка може бути отримана через неуважність, від того, що йому завадили виконати контрольну роботу, або сама дитина неправильно зрозуміла завдання. І якщо, не розібравшись в ситуації, застосувати до сина чи доньки покарання, то дуже складно буде потім налагодити стосунки в родині. В кінці-кінців, оцінку можна і виправити, а от стосунки, залишаться напруженими.
Надавати можливість діяти самостійно
При вихованні батьки допускають таку поширену помилку, як надмірна опіка і виконання за дітей всієї роботи. На цю проблему фахівці звертають увагу, але вона як і раніше залишається актуальною. Допомагати дитині у всіх питаннях, безумовно, треба, але не варто робити це замість неї. Можна підказати, показати приклад, тим самим направивши її дії в правильне русло. Але ні в якому разі не звинувачувати її в невмінні.
Коли батьки поспішають, і хочуть щоб дитина швидко зібралась, то досить сказати їй про це, а не надавати практичну допомогу в одяганні. Нехай це буде трохи повільніше, ніж хотілося б, але це будуть самостійні дії малюка, до яких і треба його привчати.
Не порівнюємо з іншими дітьми
Постійне порівняння, може розвинути в дитини відомий комплекс неповноцінності. Вона буде вважати, що не здатна ні на що, і навіть якщо буде дуже старатися, то у Петра це виходить краще, а Грицько завжди буде прикладом для порівняння. Порівнюючи свою дитину з однолітками, і вказуючи на те, що інші діти роблять краще, батьки тим самим виховують невдах по життю, які не здатні вирішити реальні проблеми.
Але і без позитивних прикладів обійтися не можна – найоптимальнішим варіантом буде порівняння поведінки дитини з її ж власною. Якщо вчора погано виходило застелити ліжко, то сьогодні це просто супер! Позавчора було прибрано абияк, але завтра це вже буде новий рівень. Ось такі порівняння будуть стимулювати дитину до самовдосконалення, і підштовхувати до виконання складних, але потрібних завдань.
Всі перераховані помилки носять досить поширений характер, тому молодим батькам слід взяти їх на озброєння, і при вихованні своєї дитини ні в якому разі не допускати.