Щоденник молодої матусі: Дитині виповнився рік
Як довго усі чекали цього свята!
Ну, ось, твоєї дитині вже виповнився рік, і це знаменна подія в житті малюка. Сьогодні його прийдуть вітати родичі, хресні, друзі та близькі, і тобі є що їм розповісти! У твоєму щоденнику молодої матусі зібрані всі значні події, що відбуваються в житті малюка помісячно, хоча і без них ти прекрасно пам'ятаєш, що тебе радувало, а що викликало тривогу.
За 12 місяців свого життя дитина багато чому навчилася, дізналася, підросла, зміцніла, стала сильнішою та спритною. І весь час, весь цей рік, поряд з ним була ти, розповідаючи, навчаючи, показуючи, доглядаючи і здійснюючи всі необхідні дії щодо виховання та догляду за дитиною. Ти знаєш, що зі своїм завданням ти впоралася на відмінно, а твоє терпіння і старання, заслуговують на повагу.
Тепер твій малюк вже практично самостійна людина, багато знає та вміє, і навіть приготував для гостей святковий номер. Він, звичайно, виступить перед присутніми, тільки його треба добре попросити. Таку велику кількість людей він, напевно, бачить перший раз, тому трохи злякався і соромиться. Але пізніше він познайомитися з усіма, звикне, і буде почувати себе в звичних комфортних умовах.
До того-ж до цього часу він вже навчився ходити, нехай і зі сторонньою допомогою, тому йому буде, чим зайнятися - радувати та веселити гостей, переходячи від одного до другого, декламувати вірші, посміхатися і пародіювати дорослих.
Ти знаєш, що розвиток малюка носить циклічний характер і певну закономірність. Якщо він у чомусь досягає успіху, то в іншому відстає. У цьому віці всі його зусилля спрямовані на активну фізичну діяльність, пізнання навколишнього світу, вивчення якісних характеристик іграшок і предметів, тому він ще не поповнив свій словниковий запас, незважаючи на всі твої старання і зусилля.
Навіть, незважаючи на те, що малюк вже може пояснити, що йому треба, здатний виконати будь-яке прохання, пожартувати або скопіювати дорослих, але налаштований він зараз на фізичні вправи, оволодіння практичними навичками ходьби, вдосконаленням дрібної моторики, та іншими процесами, що його цікавлять.
Що цікавого відбулося за 12 місяців?
Ти дивуєшся, якими здібностями володіє твоя дитина. Він здорово навчився керувати емоціями оточуючих і охоче використовує такий прийом для своїх меркантильних інтересів. Він вміє аналізувати дії і вчинки дорослих та з задоволенням їх копіює. Малюк може протягнути татові чи мамі печиво, а коли батьки зберуться відкусити шматочок, він відсмикуватиме ручку з частуванням, і при цьому буде заливисто сміятися.
Поруч з тобою, він може гратися і пустувати - йому доставляє це задоволення. А ще більше йому подобатися твоя реакція на його поведінку - він немов перевіряє тебе, на що ти здатна і яка буде реакція.
З цього можна зробити висновок - ти зростаєш чудового психолога, який знає і відчуває настрій оточуючих його людей. Він має вплив на тебе, тата, дідуся, бабусю і успішно використовує це своїх інтересах.
Ще малюк любить, щоб йому читали дитячі книжки, при цьому сам намагається вимовляти деякі фрази. І хоч він ще не поспішає освоювати нові слова, не припиняй займатися читанням книг.
А ще ти радієш тому, що дитина чітко вимовляє тато і мама, знає своє ім'я і відгукується на нього. Навчання кольорам не пройшло безслідно, і він намагається ідентифікувати іграшки або предмети за колірною гамою. Правда, не завжди точно виходить, але загальне поняття у нього вже є.
Фізичний розвиток дитини в один рік
У цьому питанні явних змін немає - дитина планомірно набирає в вазі (традиційні 400 г) і зростанні (стабільні 2,5 см). А ось сили, витривалість, спритність у нього додалися. В цілому, провівши необхідні процедури, ти дізнаєшся, що за рік малюк набрав приблизно 8 кг (плюс-мінус) і підріс на 24 см, теж приблизні дані.
А ще ти помітила перші зубки у малюка, прорізання яких пов'язане з примхливим настроєм і больовими відчуттями.
Твій малюк також активний, рухливий, цілеспрямований, спритний, легко домагається свого і долає будь-які перешкоди на шляху до наміченої мети. Навіть якщо він ще не ходить, то поповзом добереться до улюбленої іграшки або яскравої речі в лічені секунди. Тому ти не повинна залишати поза увагою малюка, навіть, якщо зайнята своїми домашніми справами.
І не відходь від дитини далеко: він ще не зовсім розуміє, що йому може загрожувати і які небезпеки виникають попереду.
Чому ще потрібно вчитися?
Ти вже купила дитині іграшки, які потрібно везти за собою або штовхати попереду? Саме час подбати про розширення ігротеки. Такі невигадливі іграшки (машинки, коляски) - прекрасний стимул для навчання ходьбі. Вони не тільки допоможуть малюкові пересуватися, але і закріплять отримані навички.
Твоя дитина стає все більш товариською та контактною. Вона дуже охоче знайомиться з новими людьми, проявляє інтерес до однолітків, добре знає членів своєї сім'ї. І хоча батьки поза конкуренцією, все ж малюк із задоволенням спілкується з дорослими людьми. Зрозуміти його доброзичливість можна по тому жесту, коли він простягає свою іграшку незнайомцям. Тепер, у цьому віці, коли у дитини проявилася затребуваність в спілкуванні, він прагне бути в курсі всіх подій. Коли в будинок приходять гості, твоя дитина обов'язково буде присутня за столом.
Які у дитини виникають проблеми?
До повних 12 місяців з дня народження, у крихти часто виникають проблеми зі сном, які періодично зникають, а потім можуть з'являтися знову. Ночами твоя дитина може не спати, щось вимагати і чогось хотіти. Природно, що батькам не подобається переривання сну. Заспокоїтися дитина тільки тоді, коли ви візьмете його до себе в ліжко. Але пам'ятай, що перетворювати одноразове заспокоєння в традицію зовсім не варто.
ПОРАДА! Якщо це повторюється кілька ночей поспіль, то це вже звичка, і від неї треба позбавитися. Ти можеш не брати його до себе в ліжко, а сідати поруч і заколисувати. При цьому співай колискову і гладь малюка по спинці.
В 1 рік ходити вміють ще не всі діти, і якщо твій малюк з їх категорії, то не звертає на це увагу. Це може бути від того, що у нього є негативний досвід з падіння, тому він не поспішає приймати вертикальне положення. Та й то, що у кожної дитини своя індивідуальна програма розвитку, ми розповідали вже неодноразово. Найпізніше, коли дитина встане на ноги і піде, це 16 місяців. А поки продовжуй навчати його цієї нелегкої справи.
Продовжити тренування ти можеш наступним чином - станьте навпроти один одного, і помани дитину до себе. Ти не відходь далеко, підбадьорював його і якщо треба, підстраховувати. У цьому тренуванні може взяти участь і тато, тоді вона перетворитися в забавну гру. Дитина по черзі буде наближатися то до тата, то до мами, і таким же чином повертатися назад.
Якщо твоя дитина вже ходить, то доручай йому на прогулянці возити коляску, для нього це корисно. Додаткова опора у вигляді коляски не буде зайвою, а малюк стане впевненим і рішучим.
Чим смачненьким ти годуєш свою крихітку в один рік?
З цього періоду часу твоєму малюку можна подавати свіжовичавлені соки. Для початку, сік можна розбавити в пропорції 1: 1 з водою. Ти це зробиш, щоб поспостерігати за реакцією його організму - якщо шкірка залишається чистою, без почервоніння або прищиків, то сік дитині підходить, і його можна продовжувати давати для апетиту. Також і з травленням - якщо сік не викликав розлад шлунка, то цей напій йому цілком підходить.
Якщо у тебе немає можливості самій готувати сік, то в дитячому харчуванні ти обов'язково знайдеш напій, розведений або концентрований. Надалі, коли прийом соку стане нормою, вже можна буде і не розбавляти його водою.
А як здоров'я ювіляра?
У цьому віці збільшують ризики проковтування дрібних предметів або інфекційне захворювання. Твій малюк все пробує на смак, а ти не завжди встигаєш забрати, помити, протерти. Тому можлива небезпека інфекції від брудних предметів, немитих овочів і фруктів.
На вулиці така ж ситуація - твій шибеник підбирає палиці, гілки, листя, а потім брудні руки засовує собі в рот. Як результат - розлад шлунка. Повністю убезпечити дитину від цього неможливо - навіть малюки, за якими посилений нагляд і то примудряються отруїтися.
Природно, що в такій ситуації, твої початкові дії - зателефонувати лікарю і повідомити йому про неприємності. Якщо це отруєння, то одним розладом шлунка справа не обмежитися - воно супроводжується блювотою. Поки приїдуть медики, давай дитині попити побільше води, так як у дітей при отруєнні швидко настає зневоднення. А якщо в будинку є глюкозо-сольовий розчин, то це буде ще краще! Багато його не буде потрібно - давай по чайній ложечці в перервах між нападами блювоти.
Для тебе зараз важливо зупинити блювоту, тому давай малюку сорбент. Якщо у дитини піднялася температура, то треба терміново викликати швидку допомогу. З цим не затягуй, а відразу телефонуй.
Після одужання, не поспішати ситно годувати дитину. Перший час він і сам нічого не хотітиме, так як даються взнаки наслідки отруєння. Прикладай дитину до грудей, для нього поки це буде досить. Пізніше вже можна давати легке овочеве пюре, запечене яблуко або кашу на воді з краплею олії. Така дієта може тривати кілька днів.
Підводимо підсумок
Отже, в один рік твоя дитина вже вміє стояти, і навіть без будь-якої опори, і трохи вертикально пересуватися самостійно, без сторонньої допомоги. Краще у нього виходить, коли його водять за ручку. А ще він грає, заколисує ляльку, перекривлює дорослих, будує з кубиків будиночки. Що ж, ти добре постаралася і навчила за 12 місяців дитину всьому необхідному!