Чотири місяці дитині: як справи у немовля?
Що дитина вміє і чому їй ще належить вчитися.
Цей період життя малюка знаменний тим, що він вже посміхається на весь свій беззубий ротик, радісно агукає, хоче спілкування і розваг. Батьки за цей час вже звикли до дитини, добре знають і розуміють, що їй потрібно, проте кожен день приносить нові відкриття, і відповідно, радісні відчуття.
Разом з радістю, батьки відчувають якусь тривогу, так як дитина стала все пробувати на смак та із задоволенням тягне перші-ліпші речі в рот. Добре, якщо вони великі і проковтнути їх неможливо, а якщо маленькі, розміром із гудзик, тоді неприємностей не оберешся. Тому головна порада по догляду за чотиримісячною дитиною – не залишай її одну, завжди тримай під контролем всі її дії.
А ще їй сподобалося перекидатися зі спинки на живіт і назад, тому цей процес також не повинен бути залишений на самоплив. У малюка за чотири місяці додалося сил, він зміцнів, став спритнішим і моторнішим, тому за ним потрібне «око та око».
Коли ти включаєш улюблену музику, а вона до цього часу в нього вже є, то він очима шукає джерело звучання, і починає посміхатися, коли побачить його.
У цей період життя дитина активно працює ручками і ніжками, так як вони вже стали слухнянішими і в них додалося сил.
Що очікує дитину на четвертому місяці?
Твій малюк вже стає акробатом – ти можеш побачити, як він намагається дотягнутися до пальчиків ніг і засунути їх собі в рот. Правда, такий акробатичний трюк не завжди виходить, але в один прекрасний день, може вистачити його спритності й моторності.
З цього часу він вже не буде так інтенсивно додавати у вазі й зрості, але ти за це не хвилюйся – це норма для дітей у віці чотири місяці. За цей час він поправився всього на 600-700 гр., а витягнувся тільки на 2 см. А ось грудна клітка стає більше, ніж голова, або, у всякому разі, мають однакові розміри.
Харчування малюка залишається незмінним – материнське молоко і нічого більше.
Чого не варто робити, так це сковувати і обмежувати рухи дитини пелюшками й тісним одягом. Нехай вона частіше приймає повітряні ванни, залишаючись роздягненою, щоб міг рухати частинами свого маленького тільця. 20 хвилин для таких процедур і фізичних вправ, буде цілком достатньо.
Порада! Не забувай про легкий масаж і роби його регулярно. Це дозволяє недопустити застійні явища, і зміцнити дитячий організм.
Що вміє дитина до чотирьох місяців свого життя?
Ти можеш записати в свій щоденник молодої мами, що твоє чадо стало менше спати. Турбот у дитини додалося і їй є чим займатися, крім сну. Вона легко піднімається на руках, впевнено тримає голівку, розглядаючи іграшки та інші предмети. Вона навіть не тільки розглядає їх, але і намагається дотягнутися, щоб помацати, а ще краще взяти в свої ручки.
Для твоєї дитини кожна нова річ – це справжнє відкриття. Приміром, якщо ти одягла малюкові шкарпетки, то, через якийсь час, він їх вже стягне і буде пробувати на смак!
Звуки, що видаються дитиною, стають все більш різноманітними, вона вже чітко вимовляє голосні і приголосні букви.
Порада! Продовжуй розмовляти з дитиною, роблячи наголоси на букви, ще йому не відомі і раніше не вимовлені. Ти помітиш, як незабаром його лексика поповниться аналогічними звуками!
Але найголовніше вміння, яке дитина придбала в чотири місяці, це її сміх. Розсмішити її може все, що завгодно. Татова «Коза-Дереза», посмішка брата або сестри, смішна гримаса від мами. Частіше показуй їй всякі цікаві штучки, щоб дитина росла веселою і щасливою.
Чому ще навчився твій малюк?
Ти можеш записати в свій щоденник, що дитина вже знає, як її звуть і повертає голівку, коли вимовляється її ім'я. А ще вона знає тата, бабусю і дідуся, брата або сестричку. Але маму вона відрізняє від усіх і завжди вітає її радісною посмішкою.
Порада! Вона уважно слухає тебе, тому частіше розповідай їй казки, прислів'я та приказки. Вона і сама не проти за тобою їх повторювати, але поки це у неї погано виходить. Міняй інтонацію і тембр, говори то тихо, то голосно. Її не будуть лякати такі зміни, так як вона вже знає, що мама її не образить. Грай і жартуй, сміши свого малюка, адже для нього це так забавно і цікаво!
Чому треба вчити дитину?
Тобі пора привчати свого малюка до діалогу. Коли він починає щось бурмотіти, то не перебивай його, прислухайся до звуків, які дитина вимовляє. А потім повтори їх. Таким чином, ти навчиш говорити дитину по черзі, привчити до спілкування діалогами.
Носи на руках малюка, показуй різні предмети і називай їх. Спочатку для нього це буде складно, але з часом він запам'ятає і вивчить всі назви предметів побуту і меблів. Частіше задавай йому різні питання: «Де тато?», «Де машинка?», «Де шафа?». Так йому буде простіше запам'ятати, що і як називається.
Ще одна особливість навчання чотиримісячної дитини полягає в тому, що її приваблюють яскраві й насичені кольори. Якщо ти помітила, що її погляд «прикутий» до строкатої подушки або яскравої ковдри, то обов'язково називай цей колір. І обов'язково описуй властивості кожного предмета, застосовуючи прикметники «великий», «маленький», «красивий».
Активність дитини повинна підтримуватися батьками, бажанням пограти з нею, показати щось цікаве, навчити чогось новенького. Отримавши від тата чи мами в подарунок нову іграшку, у дитини має бути достатньо часу, щоб ретельно її вивчити, а якщо необхідно, то і розібрати. Будьте поруч і стежте, щоб дрібні предмети не потрапили в рот малюка.
Дитині не можна пропонувати відразу кілька іграшок або різнорідних предметів. Такою пропозицією ви ставите її в скрутне становище, так як вона не знає, чому віддати перевагу. Щоб увага малюка не розсіювалася, і була сконцентрована на одній речі, приберіть зайві іграшки, і дайте йому всього одну.
Обов'язково стеж за речами – пелюшками, кофтинками, сорочками. До чотирьох місяців дитина вже не така, як народилася, тому варто потурбуватися про новий гардероб. Старі речі будуть тільки сковувати рухи дитини, і він не зможе бути таким активним, як його однолітки в цьому віці.
Чим годувати дитину в цьому віці?
Бабусі й дідусі, а також сусідки можуть радити почати підгодовувати дитину в чотири місяці. Вони так ростили своїх дітей, тому і дають готові рекомендації. Тобі краще їх поради не брати до уваги, а робити так, як радить дитячий лікар. Якщо у тебе достатньо молока, дитина не буває голодною, то про яку прикормку може йти мова? Годуй так, як рекомендують фахівці, а не тітки і сусідки.
Забудь про суміші до півроку, коли дитина буде відчувати потребу в додатковому харчуванні. Єдиний виняток переходу на молочні суміші, це коли мама не може годувати грудьми. У всіх інших випадках, материнське молоко саме поживне і корисне!
Порада! Вибирати самостійно дитяче харчування не рекомендується, навіть яке б воно розрекламоване не було. Запитай поради у педіатра або дитячого дієтолога, і те, що порекомендують вони, можеш купувати та їм годувати дитину.
Зміна однієї суміші на іншу також відбувається за рекомендацією дитячого лікаря. Будь-які зміни, що відбуваються в дитячому організмі після прийому тієї чи іншої суміші, повинні бути озвучені лікарю.
Стеж за станом здоров'я малюка. Після трьох місяців, дитину направляють на огляд до вузькопрофільних фахівців. Серед них – дитячий лікар-ортопед. Відвідування цього спеціаліста обумовлено тим, що у дітей в ранньому віці виникає одна з найпоширеніших проблем – дисплазія кульшових суглобів. Ти можеш самостійно поспостерігати за дитиною – наскільки легко вона розводить ніжки, симетричні складки, і в разі виникнення будь-яких сумнівів, відразу записуйся на прийом до фахівця. Відвідати ортопеда слід якомога раніше, щоб уникнути проблем з ніжками в подальшому.
Лікарі можуть прописати ремінці Павлика – не бійся, без вагомих підстав, просто так, вони цього робити не будуть. Але якщо після встановлення діагнозу така процедура необхідна, то сперечатися з фахівцями не треба – вони знають свою справу, і роблять правильно! Фіксація ніжок обмежує свободу малюка, він вже не буде перевертатися або повзати, як робив це раніше. Але змирися з таким станом речей, так як це треба твоїй дитині, щоб не було проблем надалі.
Одним з варіантів лікування дисплазії є професійний дитячий масаж. Також в цих випадках може бути виписано направлення для відвідування фізкабінету.
Порада! Не знімай апарат самостійно, навіть на короткий час. Цими непрофесійними діями, ти перериваєш лікування і продовжуєш час, необхідний для лікування дисплазії.
Деякі дітки в цьому віці все ще страждають від кольок, при цьому дають знати про свої проблеми почервонінням шкіри, плачем, різким смиканням ніжок. Спробуй зробити легкий масаж животика, або поклади в район пупка теплу пелюшку. Після годування візьми дитя на руки і поноси деякий час у вертикальному положенні.
Може проявитися пелюшковий дерматит, якщо мама неправильно застосовує підгузки.
Як бачиш, до чотирьох місяців твоя дитина вже багато чому навчилася, вміє розрізняти членів сім'ї, предмети, намагається поговорити і відверто сміється. У цьому і твоя чимала заслуга, так як ти безпосередньо займаєшся з дитиною, навчаєш її новому і необхідному. Продовжуй залишатися завжди поруч, щоб малюк знав, що мама близько і завжди допоможе в скрутну хвилину!