З грошима дитина знайомиться через ігри
Для дітей батьки – об'єкт для наслідування у всьому, навіть у дрібницях, не кажучи вже про здатність вести фінансові справи. Дитина миттєво перехоплює ставлення до грошей, і будьте впевнені, вона точно також буде планувати фінансові питання, як і ви це робите зараз.
Перше знайомство дитини з грошима повинно відбутися за допомогою ігор, наприклад, в магазин-продавця-покупця, або трамвай-кондуктор-пасажир. Взагалі придумати фінансову тематику в іграх досить легко, варто тільки включити трохи уяви. Навколо нас повно товаро-грошових відносин, з якими дитина починає знайомство вже в самому ранньому віці. Але і ігри з монетами несуть в собі навчальні моменти, коли дитина вчиться рахувати, економити і правильно витрачати гроші.
Як навчити дитину порівнювати і вибирати
Коли дитина підросте, їй вже можна на наочних прикладах показувати, як економно і розумно витрачати гроші. Наприклад, такий життєвий урок, як «Порівняй ціни». Суть його полягає в тому, що коли малюк просить купити його улюблені ласощі, то треба показати йому, що треба пошукати більш оптимальні ціни на кіндер-сюрприз і не варто відразу робити покупки, коли побачиш свою улюблену шоколадку. Дитину треба поводити по відділах або іншим магазинам, в яких можна купити теж ласощі, але за нижчою ціною. Це дозволить виробити в дитині ощадливість, раціональний підхід до покупки товарів, сформувати хорошу звичку вибирати, а не купувати перше-ліпше. Таким чином, дитина дізнається, що товари і послуги мають різні ціни, а у неї, як у споживача, завжди існує право вибору.
Як витрачати кишенькові гроші
Коли дитина стає старшою і їй вже потрібні кишенькові гроші, то допомога батьків в розподілі та плануванні витрат, просто необхідна. По-перше, у дитини повинен бути стимул не купувати всілякі дурниці, а витрачати гроші тільки на найнеобхідніше. Таким стимулом може бути збирання на якусь певну річ, про яку дитина давно мріє. Вдалося зекономити – молодець, відклади в скарбничку і збирай далі на «мрію».
Батьки повинні показати своїй дитині, які витрати у неї правильні, а з якими можна було б почекати. Гарний блокнот допоможе вести облік витрат, які дитина буде вносити в нього. Наприкінці тижня слід проаналізувати бюджет дитини і показати, в чому вона ще могла б заощадити, щоб наблизити реалізацію своєї заповітної мрії.
Що дадуть такі життєві уроки
Дитина, витративши всі гроші на морозиво, брелки або іграшки, сама буде розуміти, що велосипед або хом'ячка вона поки купити не зможе. Таке навчання «життєвим премудростям» дозволить їй в дорослому житті економно і раціонально ставитися до грошей, коли спокус буде набагато більше і доведеться робити розумний вибір, між швидкоплинними потребами і купівлею цінних, дорогих речей.