«Відстрочена винагорода», або як з дитини виростити успішного фінансиста
Обґрунтоване експериментом твердження
Не є таємницею твердження, що багато задатків дитина отримує в ранньому віці, і від того, як він засвоює уроки мудрості, залежить його подальша доля в дорослому житті. Якщо малюк економний і ощадливий, знає рахунок грошам і раціонально їх витрачає, то сумнівів немає: в дорослому житті він буде робити так само ощадливо, не витрачаючи свій капітал на дрібниці.
У такого твердження є досить багато обґрунтувань, підтверджених на науковому рівні. Так, ще на початку 50 років минулого століття, Уолтер Мішел, дослідник із Стенфордського університету, провів дивовижний за своїми результатами експеримент.
Суть його зводилася до того, що в кімнаті були зібрано кілька дітей чотирирічного віку і перед кожною дитиною, була покладена цукерка. Експериментатори пояснили дітям, якщо вони зараз не будуть її їсти, то отримають ще по одній в подарунок. Аргументація була переконлива і дорослі на кілька хвилин залишили дитячу кімнату.
Як і слід було очікувати, хтось із малюків відразу з'їв свою ласощі, а хтось, роздумуючи над словами професора, не поспішав це робити відразу, чекаючи обіцяної премії. Всі діти, хто не доторкнувся до своєї цукерки, отримали обіцяний приз, ну а ось ті, хто поспішив, залишилися ні з чим.
Це була перша частина експерименту, так як друга вже більш тривала за часом. Вчений спостерігав над своїми підопічними і під час шкільного навчання, і після нього. У висновках йому довелося констатувати, що діти, які вміють стримувати свої бажання, виросли більш успішними людьми, ніж їх однолітки. Вони отримали гарну освіту, реалізували себе в таких системах, як економіка або банківська сфера, домоглися високого добробуту. Цікаво, що вони змогли самостійно заробити великі суми грошей і навіть примножити свій дохід.
Їх колеги по експерименту, які не стримували свої почуття і не змогли зрозуміти вигоду пропозиції, виросли середньостатистичними громадянами, без високих доходів і добробуту. Фінансистів з них не вийшло, так як такі задатки не були закладені в ранньому віці.
Як навчити дитину раціональним витратам коштів
Вчений зазначив, що стримуючи свої емоції і прорахувавши елементарну вигоду, діти зробили крок до своєї успішної кар'єри. Ті ж, хто скористався миттєвою вигодою, так і не змогли навчитися контролювати свої емоції і бажання, тому кар'єрного росту вони не домоглися.
Якщо ви хочете, щоб ваша дитина управлялася зі своїми фінансами раціонально і розумно, то привчайте її з раннього дитинства до ощадливості і економії. Наприклад, коли дитина захоче якісь солодощі, не купуйте їх відразу в магазині, а пройдіться по іншим торговим точкам, де продаються такі ж шоколадки або смаколики, але за вигіднішою ціною. Це допоможе вашій дитині визначитися з вибором і зрозуміти, що аналогічні речі можна купити і набагато дешевше. Ось з таких нескладних порівнянь і починається навчання малюка економії, раціональності та ощадливості.